El ve Ayaklarda Uyuşmalar

El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanmaların en sık sebeblerinden biri nöropati dediğimiz kol-bacak-el ve ayaklara giden sinirlerin hastalıklarıdır. Bu hastalığın görülme sıklığı tam bilinmemekle birlikte, toplumda yaklaşık yüzde 10 oranlarında olduğu düşünülüyor.

Ne yazık ki, nöropatinin görülme sıklığı son yıllarda artma eğilimindedir. Bunun en temel nedeni, toplumda obezite, yani aşırı kilo almaya bağlı diyabetin, yani şeker hastalığının görülme sıklığının artmasıdır. Ayrıca başta B12 olmak üzere bir çok vitamin eksiklikleri, tiroit bozuklukları, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi bazı sistemik hastalıklar, bağışıklık sistemindeki olumsuz değişiklikler, genetik nedenler ve bazı viruslar da nöropatiye neden olabiliyor.

El ve ayaklarda karıncalanma, keçeleşme hissi çoğu zaman bu hastalıkların ilk belirtisini oluşturuyor. Dolayısıyla, geçmeyen, bazen şiddetlenen, bazen hafifleyen el ve ayak uyuşukluklarında mutlaka bir hekim kontrolünün yapılması önemlidir. Eğer bu şikayetler ile birlikte ağrı veya başka his kayıpları da oluyorsa, karıncalanmaya kuvvet kaybı da eşlik ediyorsa hemen bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekiyor. Bunun yanı sıra daha önceden var olan karıncalanmanın şiddetinin artması, karakterinin, süresinin değişmesi, olduğu yerin farklılaşması mutlaka hekime gidilmesi gerektiğinin göstergesidir.

  • Nasıl tedavi ediliyor?

    Bir nöroloji uzmanının değerlendirmesi sonrası bir takım kan testleri, EMG dediğimiz sinir ve kasların nasıl çalıştığını, bozukluğunu (varsa) gösteren işlemin yapılması gerekebiliyor. Bu testlerden sonra tanı büyük ölçüde kesinleşiyor ve tedavi planı oluşturuluyor. Tedavi çoğu kez nedene yönelik oluyor. Yani bu şikayetler bir hastalığın sonucunda ortaya çıkmış ise bu hastalığa yönelik tedavi, bağışıklık sisteminin normal dışı çalışması sonucu gelişmiş ise bunun düzenlenmesi, bir maddenin eksikliği sonucunda oluşmuş ise bunun yerine konması şeklinde tedavi yapılıyor.